محمدرضا شفاعتی

لبخند بزن! بدون انتظار پاسخی از دنیا بدان روزی دنیا انقدر شرمنده می شود

اهداف طرح ترافیک جدید

طرح ترافیک جدید تا حدی با آنچه در ۴۰ سال پیش رایج بوده متفاوت است و دو هدف کلی را دنبال می‌کند.
اولین هدف از اجرای طرح ترافیک جدید، پاک نگه‌داشتن محدوده مرکز شهر به‌واسطه کاهش تردد و دومین هدف کاهش میزان ترافیک به‌واسطه منع ورود نیمی از خودروهای آلاینده به محدوده طرح ترافیک است.

طی مطالعاتی که در طول ۴ سال گذشته در حوزه ترافیک صورت گرفته و پس از بررسی‌های شورای عالی ترافیک کشور این طرح به تصویب رسید و اصول کلی آن حاکی از این است که از تردد خودرو‌های کاربراتوری در مرکز شهر کاسته شود. هرچند که این خودرو‌ها کسر کوچکی از خودرو‌های شهر تهران را تشکیل می‌دهند چراکه توانایی خودرو‌های کاربراتوری در ایجاد آلاینده‌های زیست‌محیطی چندین برابر خودرو‌های انژکتوری و نسل جدید است.

با توجه به اینکه ممکن است ۸۰ درصد از آلودگی هوای ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی توسط ۲۰ درصد از خودرو‌ها باشد بنابراین ترتیباتی فراهم‌شده تا خودرو‌های کاربراتوری برای تردد، مراحل سخت‌گیرانه‌تری همچون معاینه فنی برتر را پشت سر بگذارند و تا حد ممکن نتوانند آزادانه در محدوده طرح ترافیک تردد کنند.

خودرو‌های کاربراتوری در زمان تست معاینه فنی برتر باید سطح آلاینده‌های بالاتری را بگذرانند و برای آن‌ها حدود مجاز سخت‌گیرانه‌تری در نظر گرفته‌شده است.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.