محمدرضا شفاعتی

لبخند بزن! بدون انتظار پاسخی از دنیا بدان روزی دنیا انقدر شرمنده می شود

سینوزیت

سینوزیت نوعی التهاب است که باعث درد، فشار و ورم در سینوس ها  می‌شود. سینوزیت مزمن، سینوزیتی است که برای مدت زیادی (بیش از 3 ماه) باقی بماند. برخلاف سینوزیت حاد، که معمولا به دلیل عفونت در سینوس هاست، سینوزیت مزمن معمولا به وسیله ی باکتری ها ایجاد نمی شود و با درمان های معمول مثل آنتی بیوتیک بهبود نمی یابد.

علائم

سینوس ها حفره هایی خالی و  مرطوب هستند که پشت استخوان های صورت قرار دارند و تخلیه‌ی آن ها معمولا به وسیله‌ی بینی انجام می‌شود. به هنگام عفونت و انسداد بینی یا ورم در آلرژی ممکن است تخلیه‌ی سینوس‌ها با مشکل مواجه شود. در این صورت مایعات و مخاط مثل چرک در داخل سینوس‌ها جمع می‌شود. این مسئله باعث تورم، آسیب یا عفونت سینوس‌ها می‌شود. این التهاب سینوزیت نام دارد.

سینوزیت حاد معمولا به دلیل سرماخوردگی یا عفونت های خفیف است و طی 10 روز بهبود میابد. بعضی از مبتلایان به سینوزیت حاد به دلیل ایجاد عفونت، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند.

سینوزیت مزمن معمولا بیش از 10 روز است اما علائم آن با سینوزیت حاد یکی است :

 • درد و فشار بالای چشم ها، اطراف بینی و گونه ها
 • خارج شدن ترشحات سبز یا زرد از بینی
 • احساس گرفتی بینی
 • درد در بینی یا گلو
 • تب
 • مشکل در خواب به دلیل گرفتگی بینی
 • عطسه ی فروان

دلایل ایجاد سینوزیت

دلایل اصلی ایجاد سینوزیت مزمن عبارتند از :

 • ایجاد انسداد که باعث عدم تخلیه ی سینوس های می‌شود: این مسئله میتواند به علت آسیب به بینی یا صورت، پولیپ‌های بینی، تومور یا عفونت مزمن باشد. افرادی که انحراف تیغه ی بینی دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سینوزیت مزمن هستند.
 • عفونت های غیر معمول : اکثر عفونت های سینوس به وسیله ی آنتی بیوتیک های معمول از بین می‌روند. اما بعضی از عفونت‌ها مثل عفونت های قارچی یا عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک، با دارو های معمولی درمان نمی‌شوند.
 • برخورد با مواد حساسیت زا و آسیب رسان : ابتلا به سینوزیت مزمن در مبتلایان به آلرژی و آسم بیشتر است چون این بیماری ها باعث تحریک و افزایش فشار در بینی و سینوس ها می‌شوند. واکنش آلرژی یا آسم هنگام مواجهه با دود سیگار، مواد حساسیت زا، گرد و خاک و آلودگی هوا بدتر می‌شود.
 • مشکلات سیستم ایمنی : بیماری هایی که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند، باعث می شوند تا بدن نتواند التهاب و عفونت را از بین ببرد. بیماران مبتلا به سیستیک فیبروزیس ریسک بالای ابتلا به سینوزیت مزمن را دارند.

درمان های موجود

پزشکان معتقدند که سینوزیت مزمن یک بیماری التهابی مثل آسم یا آلرژی است. درمان های معمول عبارتند از:

آنتی بیوتیک: اگرچه بعضی از پزشکان با تجویز آنتی بیوتیک برای درمان سینوزیت مزمن مخالف اند اما مصرف داروهایی مانند آموکسی سیلین باعث بهبود بعضی از بیماران می‌شود.  بنابراین بعضی از اوقات پزشکان آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند.

قطره های بینی کورتون دار: این قطره ها از طریق بینی مصرف می‌شوند و باعث کاهش التهاب، کمک به بهبود و کاهش علائم می‌شوند. بعضی از بیماران با مصرف این داروها دچار عوارض جانبی می‌شوند بنابراین پیش از مصرف آن‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی: برای بعضی از بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن، تخلیه محتویات سینوس به وسیله ی جراحی انجام می‌شود.

شستشوی بینی : این درمان نیاز به تجویز پزشک ندارد. به این صورت که بینی و سینوس ها با محلول آب نمک یا سرم شستشو داده می‌شود تا عفونت ها را پاک کند.

7 آبان 1398

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.