محمدرضا شفاعتی

لبخند بزن! بدون انتظار پاسخی از دنیا بدان روزی دنیا انقدر شرمنده می شود

معده درد عصبی چیست؟

معده درد عصبی اغلب به دلیل فشارهای عصبی ناشی از زندگی پر استرس امروزی ایجاد می شود. معده درد عصبی نشان دهنده تاثیر ذهن بر بدن است و از جمله مشکلات رایجی است که به احتمال زیاد شما هم در طول زندگی خود به آن دچار شده اید. معده درد عصبی، عارضه ای ناخوشایند و دردناک است با این حال جای نگرانی نیست و با تغییر سبک زندگی خود، درمان اضطراب و یا یادگیری مهارت های مدیریت استرس می توانید از بروز علائم آن پیشگیری کنید.

تنش و استرس باعث بروز مشکلات متفاوتی می شود که از رایج ترین آن ها معده درد عصبی است که با علائمی مانند تهوع و نفخ معده همراه است. شدت نشانه های این عارضه می تواند سطحی یا شدید باشد. معده درد نشان دهنده استرس بسیار زیاد است که می تواند به دلایل مختلف مانند مشکلات مالی، خانوادگی، طلاق، سوگ یا بیماری مزمن و … باشد. به واسطه استرس، هورمون اپی نفرین در بدنتان آزاد می شود در نتیجه سیگنال هایی به معده فرستاده می شود که طی آن بیشتر از حد معمول اسید معده تولید می کند. نتیجتا عملکرد دستگاه گوارش تحت تاثیر قرار می گیرد. کودکان نیز ممکن است علایم معده درد عصبی را تجربه کنند و بدون داشتن علائمی از عفونت احساس دل درد کنند.

علایم معده درد عصبی

معده درد عصبی ممکن است علائمی مشابه برخی از مشکلات گوارشی را داشته باشد. برای مثال برخی از نشانه ها، مشابه با سندروم روده تحریک پذیر هستند. بنابراین برای تشخیص دقیق باید به متخصص مراجعه کنید. برخی از علائم معده درد عصبی به شرح زیر می باشند:

  • نفخ معده
  • تاخیر در تخلیه معده
  • حالت تهوع، اسهال و دل پیچه
  • ناتوانی در غذا خوردن
  • احساس التهاب، لرزش و ارتعاش در معده
  • احساس سوزش معده

بدن متناسب با احساسات، واکنش های متفاوتی نشان می دهد. به عنوان مثال وقتی عصبی می شوید تپش قلبتان بیشتر می شود، آدرنالین خون افزایش پیدا می کند و همزمان روی سیستم گوارشتان تاثیر می گذارد. اضطراب و تنش مدام باعث می شود هورمون های استرس در بدنتان ترشح شوند، همزمان تغییرات فیزیولوژی خاصی در بدن ایجاد می شود. استرس هضم غذا را مشکل می سازد و باعث انقباض عضله های معده می شود در نتیجه احساس ناخوشایندی را تجربه می کنید که همان معده درد عصبی است. از دیگر عوارض استرس، تشدید رفلاکس معده، سندروم روده تحریک پذیر و زخم معده است. استرس همچنین باعث ایجاد تغییراتی در عادت های غذایی و خوابتان می شود. این موارد همگی در ایجاد مشکلات گوارشی و معده درد نقش دارند بنابراین بیشتر کسانی که عصبی هستند معده درد عصبی را با درجه های گوناگون تجربه می کنند.

6 آبان 1398

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.