محمدرضا شفاعتی

لبخند بزن! بدون انتظار پاسخی از دنیا بدان روزی دنیا انقدر شرمنده می شود

چند نکته حقوقی برای شروع و راه‌اندازی یک استارتاپ- بخش اول

از توافقات شفاهی بپرهیزید:

ممکن است شما نیز واژه‌ی Gentleman Agreement را شنیده باشید و روابط کاری خود را بر اساس توافقات شفاهی شکل دهید. باید بدانید که توافقات شفاهی (جز در مواردی که شاهد محکمه پسند داشته باشید) به هیچ وجه سندیت ندارد و قطعا در آینده شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. تا حد ممکن توافقات خود را با شرکا و همکارانتان مکتوب کنید و زیر آن را امضا نمایید.

مطمئن شوید موضوع فعالیت‌تان قانونی است:

گاهی ممکن است فکر کنید که موضوع فعالیت کاملا قانونی است و یا حوصله تحقیق و بررسی در مورد آن را نداشته باشید و کارتان را شروع کنید. با توجه به توضیحاتی که در مورد مشکل غیرقانونی بودن فعالیت ارائه شد، حتما پیش از شروع فعالیت خود، با استفاده از نظر کارشناسان و مشاوران حقوقی مطمئن شوید که مانع شرعی یا قانونی برای کسب‌و‌کارتان وجود ندارد.

مجوز بگیرید:

در صورتی که کسب‌و‌کار شما نیازمند مجوز است (مشکل عدم دریافت مجوز را بخوانید) مجوزهای لازم آن را دریافت کنید تا حد ممکن پایه‌های کسب‌وکارتان مستحکم باشد.

دنبال مجوز زوری نباشید:

اگر مجوز معمول و متعارفی برای کسب‌و‌کار شما پیش‌بینی نشده و قانون‌گذار یا صنف مورد نظر شما حاضر به ارائه مجوز فعالیت به شما نیست، بی‌جهت به دنبال کسب مجوز نروید و با اصرار و پیگیری مکرر، آن‌ها را نسبت به کار خود حساس نکنید. این نکته استراتژی معروف و خوبی است که شرکت‌های بزرگی چون اسنپ و تپسی آن را استفاده کردند.

قرارداد هم‌بنیانگذاران امضا کنید:

از همان ابتدای کار در مورد اهداف و آینده کسب‌و‌کار با شریکتان صحبت کنید و با شجاعت و صراحت در مورد حقوق و تکالیف‌تان، درصد سهام، اختلافات احتمالی و درآمد و سرمایه بحث کنید. مطمئن باشید جنگ اول بهتر از صلح آخر است و اگر همین ابتدا در مورد این موارد فکر نکنید، در آینده قطعا با مشکلات متعددی روبرو خواهید شد.

مطمئن شوید آورده‌های فکری متعلق به شماست:

اگر در کسب‌و‌کارتان از اختراع، طرح صنعتی، راز تجاری، نرم‌افزار یا سایر اموال فکری استفاده می‌کنید، همان ابتدای کار مطمئن شوید که حقوق فکری آن به نام شما یا شریکتان به ثبت رسیده باشد و یا به موجب یک قرارداد دقیق، حقوق فکری آن به شما واگذار شده باشد.

با تمام شرکا و همکارانتان قرارداد NDA ببندید:

غالبا کسب‌و‌کارهای نوپا اسرار تجاری مهمی دارند که افشای آن‌ها باعث صدمه به کسب‌وکار و جلو افتادن رقبا خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم در مورد قرارداد عدم افشا (NDA) اطلاعات کافی کسب کنید  و تمام شرکا و کارمندانتان را به موجب چنین قراردادی مکلف به رازداری نمایید.

برند خود را ثبت کنید:

پیش از آنکه خیلی در کسب‌و‌کارتان پیشرفت کنید و نام و علامت تجاری شما به شهرت زیادی برسد، آن‌ها را ثبت کنید. گاهی ممکن است به دلایلی مثل مشابهت یا همانندی با علامت دیگر یا پیش‌دستی رقبا در ثبت آن برند، نتوانید برند خود را ثبت کنید. برای پیشگیری از این مشکلات، به شما پیشنهاد می‌کنیم اندکی پس از اینکه کسب‌وکار خود را شروع کردید به ثبت برند خود بپردازید.

در ثبت شرکت عجله نکنید:

سوالی که بسیار پرسیده می‌شود اینست که چه زمانی ثبت شرکت کنیم. باید بدانید که ثبت شرکت در مراحل ابتدایی کار نه‌تنها نمی‌تواند به شما کمک چندانی بکند،‌ بلکه شما را درگیر مسائل پیچیده مالی و مالیاتی و حقوق کار و امور تشریفاتی شرکت‌ها خواهد کرد که زمان و هزینه زیادی را از شما خواهد گرفت. اجازه دهید کمی کسب‌و‌کار شما پیشرفت کرده و تعدادی کاربر پیدا نموده و نیاز به اعتمادسازی جدی پیش کاربران یا سرمایه‌گذاران داشته باشید، سپس شرکت خود را ثبت نمایید.

شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص ثبت کنید:

با توجه به نکته بالا، اگر موعد ثبت شرکت فرا رسیده است، بهترین و منعطف‌ترین قالب ثبتی برای استارتاپ‌هایی که نیازمند جذب سرمایه هستند، شرکت سهامی خاص و برای استارتاپ‌هایی که به جذب سرمایه نیاز چندانی ندارند، شرکت با مسئولیت محدود است.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.